“Her yerde sanat Her zaman Sanat”
İçerik

Hızlı Erişim

Haberler / Duyurular

Kültür Sanat Etkinliklerimizden Habersiz Kalmayın...

OSMANLIDA RAMAZAN MEDENİYETİ

 Osmanlıda Ramazan Medeniyeti
Tarihçi yazar Talha Uğurluel, ramazan sokağında ‘Ramazan Medeniyeti’ konulu konferansla ilçe halkının karşısına çıktı. Kameriyeler bölgesinde düzenlenen konferansta, Osmanlı döneminin ramazanları anlatıldı.

Görsellerle süslediği sunumuyla Asrı Saadette Ramazan ayının nasıl değerlendirildiğini anlatan Uğurluel, Mescidi Nebevi'de itikafa çekilen Peygamber Efendimizin Cebrail aleyhiselam ile yaptığı mukabeleleri de izleyicilerle paylaştı.

Osmanlı döneminde şehirlerle birlikte toplumun da ramazanlaştığını aktaran Uğurluel, "Ramazanı medeniyet haline getiren bir toplumun örnek yaşantısı ışığında Ramazanlaşan insanları görüyoruz. Yaşatma duygusu ile şahlanan ve çevresini imaret haline getirmeye çalışan bir toplum. Dünkü Ramazanlardaki bu şahlanışı görünce, Ramazan Ayının sadece oruç tutmaktan ibaret olmadığını çok daha iyi anlıyoruz. Böyle incelen bir toplumla birlikte yaşam alanı üzerindeki her şeyin nasıl Ramazanlaştığını da ibretle müşahede ediyoruz. Asrı Saadet Ramazanlarından, Osmanlının en ihtişamlı günlerine, çöküş zamanlarından işgal yılları Ramazanlarına kadar aynı duygu ve düşüncenin şahlandırdığı bu toplumu ve örnek davranışlarına şahit oluyoruz" dedi.

Talha Uğurluel, İstanbul'un fethiyle 'ramazanlaşan şehir' kavramının Osmanlı'da yerleşmeye başladığını söyledi. Osmanlı döneminde zengin olsun fakir olsun herkesin bütçesine göre Ramazan'da misafir ağırladığına işaret eden Uğurluel, millet olarak bugün sahip olduğumuz misafirperverliğimizin temellerinin o dönemlerde atıldığını belirtti.

Osmanlı padişahlarının iftar davetlerine pek katılmadığını ancak bu geleneğin Sultan 2. Mahmut döneminde değiştiğine değinen Uğurluel, "İlk kez Sultan 2. Mahmut bir iftar davetine katılmıştır" dedi. Uğurluel, İstanbul'daki tarihi mekanların gösterildiği slayt gösterisi eşliğinde Ramazan eğlenceleriyle ilgili bilgiler verdi.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programın sonunda, Belediye Meclis üyesi Nedim Bayram tarafından Talha Uğurluel’e İNESMEK kursiyerleri tarafından hazırlanmış olan tablo hediye edildi.